Företag mot stryphalsband/ Companies

Hundträning/Dog training

Furface Hundskola, Maria Ahola    www.furface.se
Anders Hallgren och Ginger Sundin Hallgren      www.andershallgren.se
Turid Rugaas         www.turid-rugaas.no        http://turid-rugaas.blogspot.com
Ulla-Britt Östlund, hundpsykolog      ub@cellos.se
Marie Ström, int dogtrainer      www.marieofsweden.se
Dogspirit, Susann Fagerman          www.dogspirit.se
Viljas Hundskola, Ildiko Algemo      www.viljashundskola.se
Prickiga Hunden, Kerstin Zeuge     www.prickigahunden.se
Sirius Hundcenter, Cecilia Karlström   www.siriushundcenter.se
Eget Bevåg & HUNDraelvan, Åsa Tova Bergh    www.egetbevag.se
Hundens Utbildningsakademi, Natasja Ravenklint     www.hundisyd.se
Hundmedborgartestet      www.hundmedborgartestet.se
Rallymix    www.rallymix.se
Ellners Hunderi, Marianne Ellner    www.ellnershunderi.se
Swedami, Maria Swedman     www.swedami.se
R Plus Hundskola, Rasmus Andersson      http://rplushundskola.blogspot.com/
Med Vacker Tass, Margaretha Widen     www.medvackertass.com
På Rätt Spår, Zara Wiking
Hundia Hundskola, Pirkko Andersson      www.hundia.se
Hundia Hundskola Mjölby, Mia Karlsson      www.hundiahundskola.se/mjolby
Björkhaga Hundskola, Malin Cedergren      www.bjorkhagahundar.se
Hundtrick, Susanna Larsdotter     www.hundtrick.se
GoodDog Center, Tess Erngren    NORGE     www.gooddog.no
Hundlyans, Cecilia Malmsten   www.hundlyans.se
Hallens Hund & Träning www.hallenshundtraning.se
HT Hallen www.hthallen.se
Ängdalens Häst & Hund, Agneta Damberg     www.angdalen.se
Anamcaras Hundskola, Anna Eriksson Sawylow       www.anamcaras.se
Dogma, Mia Lindoff o Karin Strandberg        www.dogma.nu
Hundkonsult Sonja Andersson        www.hundkonsultsonja.se
Hundens Vov, Maria Persson       www.hundensvov.se
Hölö Åke´s Hundskola, Åke         www.holo-hundskola.se
Hundligan, Gunilla Lindberg         www.hundligan.se
På egen tass, Karin Nilsson         www.paegentass.com
HundNyckeln, Love       www.hundnyckeln.se
Guldhunden, Maria Karlsson      www.guldhunden.se
Vilja Vifta Hundskola, Malena Axelsson o Susanne Axelsson
Finspångs Hundlycka, Jeanette Arnesson o Helen Lindergren         www.finspangshundlycka.se
Hundens Egen Hundeskole, NORGE          www.hundensegen.no
Hundägarskolan i Nora, Monica Grönkvist Carlsson     www.hundagarskolan.com
Trygg Hund, Line Skaugerud NORGE   
Canis Familiaris, Maria Kjerstadius        www.canisfamiliaris.se
Fiestad Hundklubb        www.fiestadhundklubb.se
Doggie-Zen, Sara Pettersson o Hanna Pettersson        www.doggie-zen.se
Jennie Fakhro, instruktör under utbildning
Bravov, Jennie Schröder-Ellner        www.bravov.com
Positiv Hundkraft, Yve Alkeborn        www.positivhundkraft.se
KIVA-team, FINLAND        www.kivateam.fi
Hundkonsulten, Siw Ågren      www.hundkonsulten.nu
Hundinstruktör Solveig Johansson      www.solveig-hundinstruktor.com
Gute Hundkonsult, Kristina Mårtensson     
Hundecenter Syd, Nadine Hartwig, DANMARK       www.hundecentersyd.dk 
Ulrika Bevreus, instruktör         www.theloveoflabs.com
Team Hundbiten, Cecilia Wennerberg o Tova Örting       www.teamhundbiten.com
Lycia Boklund, instruktör
Canisgruppen, Johannes Schrewelius      www.canisgruppen.se
Vi2 Hundcenter, Ida Lindgren      www.vi2hundcenter.se
Malle Carlsson, instruktör
Hundskolan Alternativ, Lina
Patriks Hundträning, Patrik
Karstorps Hundtjänst, Susanne Franzén Sandberg      www.khundtj.n.nu
Astors, Jonna Gräns        www.astors.se
Hundfrid AB, Karin Oxenwaldt         www.hundfrid.se
Alexandra Hansson, instruktör
Mjuka Tassar,  Thèrése Paulsen och Jessica Olsson           www.mjuka tassar.se
Camilla Kaneflo, Hundinstruktör, Utbildningsansvarig på Mölndals Hundsällskap
Hundcoach i Väst, Marianne Magnusson        www.hundcoachivast.se
Menageriet, Britten Bolinder      www.menageriet.se
Sigra Senteret, Sissel Grana NORGE www.sigrasenteret.no
Hundfokus, Marja Seidemo         www.hundfokus.com
Gunilla Berg, Instruktör och tävlingsledare agility
Heidrun Klara Johansen,  instruktör under utbildning    ISLAND    www.heidrunklara.is
Hundharmoni, Eva Henriksson       www.hundharmoni.com
Pia Gibson, cert. Hundbeteendespecialist
Lunnagårdens Hund, Eva Bolund       www.lunnagardens.se
Kent Magnusson, SBK-instruktör
Nordiska Hund, Kim Salomonsson       http://nordiskahund.se
Lunis, Petri Aasma      www.lunishund.se
Bialitt Hundcenter      www.bialitthundcenter.se
Ann Kristin Brandstadmoen    NORGE
Dala Hundservice AB , Marie Fogelquist       www.dalahundservice.se 
House of Learning, Marie Fogelquist          http://www.house-of-learning.se
Ingrid Keller, IMMI-instruktör      http://www.africangoldridge.se
Draghundscenter Sverige AB      http://draghundcenter.se/
Hund & Husdjur, David Gripenstam       http://www.hundochhusdjur.se
Motiverade hundar, Jessica Mann       www.motiveradehundar.se
Lindesbergs Hundcenter     www.lindehundcenter.se
Träna hund, Caroline Nipstrand       www.tranahund.nu
Rexago Hundskola, Kicki Fohlin-Svensson      www.rexago.se
Lyckliga jyckar, Iris Backlund       www.lyckligajyckar.hundpoolen.nu
Josta Forméus, Hundkonsult       www.josta.se
Sigtuna Hundhus, Cecilia Dolderer        www.sigtunahundhus.se
Minou Green
HundAssistans, Hanna Eriksson       www.hundassistans.se
IA Pawprints, Ida Andersson        www.iapawprints.se
Carpe Canis Hundcenter, Roxanne Munoz-Rytting     www.carpecanishundcenter.se
Dogcamp, Erica Antonsson         www.dogcamp.se
George Kuriako, dog trainer, Greece     www.dogtrainspot.com
Mälardalens Hundkonsult, Felix Wiking    www.malardalenshundkonsult.se
Hundglädje Hallstahammar, Kornélia     www.hundgladjehallstahammar.se
MöllerGårdens Hundcente, Therese     www.mollergardenshundcenter.se
Hunik Hundservice, Jenny Ramström    www.hunikhundservice.se
Hundnörderiet, Malin Johansson     www.hundnörderiet.se

Dog-walking

Malmö Dogwalkingservice, Maja Lundgren       www.malmodogwalkingservice.se
Lyckliga jyckar, Iris Backlund       www.lyckligajyckar.hundpoolen.nu
HundAssistans, Hanna Eriksson       www.hundassistans.se
Tassa AB, Elin Dahlqvist          www.tassaab.se
Hundglädje Hallstahammar, Kornélia     www.hundgladjehallstahammar.se
Hunik Hundservice, Jenny Ramström    www.hunikhundservice.se
Gröna tassen, Eva Sand     www.grona-tassen.se
Hundvakt.info, Jouni Wingstrand        hundvakt.info
 

Zoobutiker och internetbutiker 

Hundens Favorit       www.hundensfavorit.se    Rensade bort stryphalsbanden 12 nov 2010
Hund Kattboden, Jenny Jenderbäck      Rensade bort stryphalsbanden nov 2010
Hundoteket, Mija Arvidsson        www.hundoteket.se
Hundelsboden, Åsa Tova Bergh      www.egetbevag.se
Ekipage, Lotta Tembert       www.ekipage.nu 
Hundtrick, Susanna Larsdotter      www.hundtrick.se
Hundlyans, Cecilia Malmsten   www.hundlyans.se
ViBri, Viveka Brinck       www.vibri.com
Mälarö Färskfoder, Tina Liedbergius       www.m-farskfoder.nu
Hälsofoderbutiken, Berit Kristiansen      www.halsofoderbutiken.se
Tassa in, Mia Karlsson        www.butiktassain.se
Zawicca, Zarah Tillgren       www.zawicca.se         Rensade bort stryphalsbanden 2 mars 2011
My Pet Shop, Frida        www.mypetshop.se        Rensade bort bla stryphalsbanden vid övertagande av butik i februari 2011.
4 Poter, Aina Rönningen       NORGE        www.4poter.no
Picazoo Hundbutik, Danielle Jernberg och Henrik Olsmar         www.picazoostore.com
Prosberum, Michael Fredriksson      www.prosberum.se
Lunis, Petri Aasma        www.lunishund.se
Sjöstadens Hund och Katt       www.sjostadenshundochkatt.se
Adcanis, Björn Fröding       www.adcanis.se
Bergatrollets Hund & Kattshop       www.bergatrolletshk.se
Draghundscenter Sverige AB http://draghundcenter.se/
Qurt's - favoritprodukter för hund, Camila Inghe      www.qurts.se
The Famous 5, Marja Seidemo/Carolina Sixt      http://thefamous5.se
Tassa AB, Elin Dahlquist        www.tassaab.se
Skärholmen zoo, Emelié Mueller     skhlmzoo.se

Tillverkare

ViBri, Viveka Brinck       www.vibri.com 
 

Friskvård

Magdalena Johansson, helhetsterapeut och hundmassör     magdalena-mjmassage@hotmail.com
Djurkraft, Ditte Hedman      www.djurkraft.se
Hundens Utbildningsakademi, Malvina Ravenklint    www.hundisyd.se
På Rätt Spår, Zara Wiking
Hundlyans, Cecilia Malmsten   www.hundlyans.se
Hundkonsult Sonja Andersson        www.hundkonsultsonja.se
Lunnagårdens Hundmassage, Tommy Bolund          www.lunnagardens.se
Hundfrid AB, Karin Oxenwaldt         www.hundfrid.se
Camilla Kaneflo, Hundhälsokonsult
Hundhälsoteket
Åre HundRehab, Frida Lundin       www.arehundrehab.se
Sigra Senteret, Sissel Grana NORGE       www.sigrasenteret.no
En Hand För Din Vän, Birgitta Lindström       www.enhand.se
Djurens Homeopat, Annika Petrén       www.djurenshomeopat.se
Hundmassör.eu, Jouni Wingstrand      hundmassör.eu
Finn Sandberg, hundkiropraktor
Allt för flocken, Christina Hedenäng     alltförflocken.se

Pälsvård/Groomers

Fru Åbergs Hundsalong, Sandra Åberg     www.123minsida.se/hundsalong
Jeanettes Hundvård, Jeanette Eriksson       www.jeanetteshundvard.net
Lindesbergs Hundcenter       www.lindehundcenter.se
 

Hunddagis och hundpensionat

Swedami, Maria Swedman      www.swedami.se 
Hundligan, Gunilla Lindberg         www.hundligan.se
Canis Familiaris, Maria Kjerstadius        www.canisfamiliaris.se
Jeanettes Hundvård, Jeanette Eriksson       www.jeanetteshundvard.net
Karstorps Hundtjänst, Susanne franzén Sandberg        www.khundtj.n.nu
Abhaya Samadhi (volontär doggy hotel Nederländerna)
Åre Byracka, Anna Norderud       arehunddagis.se

Uppfödare/Breeders

Kennel Duzznizz          www.duzznizz.se
Knickerbockers kennel      www.knickerbockers.se
Ziridas Kennel, Ida Lindgren           www.zirida.se
Samokinas kennel     www.samokinas.se
African Goldridge´s Kennel, Ingrid Keller      http://www.africangoldridge.se
Ann Lindhé

 

Organisationer och föreningar

Föreningen Assistenthunden och Rehabhunden          www.assistenthunden.se
Hundhjälpen, Caroline Berggren        www.hundhjalpen.se
Djurskyddet Sverige         www.djurskyddet.se
NeverNeverLand, Katarina Sundberg       www.neverneverland.se
Dogrescue, Lotta Isacson         www.dogrescue.se
Djurens Jurister, Erica Ström      www.djurensjurister.se
Hittehund      www.hittehund.nu
Will trade prong collars for training    GERMANY      http://tausche-stachelhalsband-gegen-training.de/englisch/index.php
Futur Animal, Emma Infante  SPAIN        www.futuranimal.org
 
 

Övriga

Vera och Trofast        www.veratrofast.com
Hundens Värld      www.hundensvarld.se
Hundkartan.se      www.hundkartan.se
TP Victory, Tanja Palm      www.tpvictory.se
Huldra Forlag, NORGE    www.huldraforlag.no
Staffinfo, Mia Schmidt    http://staffinfo.se
Allt Om Hundar, Patrik Berggren       www.alltomhundar.com
Aktivera Mera, Carolina Sandberg     www.aktiveramera.com
 
Denna hemsida är byggd med N.nu - prova gratis du med.